Grad Tuzla
Pored majevičkog planinskog vijenca sa sjeverozapadne strane, Tuzla je sa jugozapada okružena i planinama Ozren, Konjuh i Javornik koje predstavljaju pravi izazov za eko-turiste. Glavni vodotok u Tuzli je rijeka Jala. Izvire na području Majevice, protiče duž grada i završava na ušću u Spreču u svom 37. kilometarskom toku. Kako je u Tuzli sve vezano za so, tako i naziv Jale potiče od grčke riječi ‘jalos’ što znači so. Čuvajući jedinstvo grada, Tuzlaci su nadmudrili i ovaj prirodni pokušaj da izdijeli gradsko jezgro, izgradivši 17 mostova koji spajaju lijevu i desnu obalu. U toku je i gradnja još dva nadvožnjaka koja će doprinijeti boljem povezivanju pojedinih gradskih naselja.
Naslijeđe i turističke atrakcije
Za sve posjetitelje Tuzle koji su zainteresovani za kulturno-historijsko naslijeđe grada, izdvojit ćemo neke od najvrjednijih sačuvanih sakralnih objekata, kao što su: Turalibegova ili Poljska džamija, Hadžihasanova ili Čaršijska džamija, Džindička džamija, Behram-begova, Atik ili Šarena džamija, Djevojačka ili Jalska džamija. U centralnom dijelu grada smještene su brojne kulturne institucije: Narodno pozorište Tuzla, Historijski arhiv, Narodna i univerzitetska biblioteka, Behram begova biblioteka, Međunarodna galerija portreta Ismet Mujezinović, Muzej istočne Bosne, Zavod za zaštitu kulturno-historijskog nasljeđa, Bosanski kulturni centar itd. Neizostavne turističke lokacije koje se nalaze u blizini centra grada i Panonskih jezera su Kuća plamena mira, sportskomemorijalni kompleks Slana Banja i Aleja mladosti.
Panonska jezera
Poseban turistički procvat Tuzla je doživjela 2003. godine izgradnjom prvog slanog jezera u centru grada. Pet godina kasnije izgrađeno je i drugo slano jezero, a pored toga kompleks je obogaćen sa Arheološkim Parkom – Neolitsko Sojeničko naselje sa muzejskom postavkom, jedinstvenim Slanim slapovima u formi inhalacionog zdravstvenog centra na otvorenom prostoru, zatim Fitness centrom i teretanom na otvorenom prostoru sa trideset profesionalnih sprava za rekreaciju, te Dječiji zabavni park sa svjetskim standardima uređenja i dizajna zabavnih sprava. U toku je i izgradnja trećeg slanog jezera koje će biti posebno atraktivno za kupače, jer će sadržavati tobogane i skakaonice, a završetak radova je planiran do kraja augusta ove godine.
Trg slobode
Rekonstrukcija Trga slobode u središtu grada, uveliko je obogatila turističku ponudu i doprinijela ljepšem izgledu grada. Centralno mjesto na trgu zauzima fontana čije zidove krase ornamenti stećaka. Na travnatoj površini postavljena je i skulptura koja simbolizira stećak, a na mermernim pločama kojima je obložena lokacija uklesani su i epitafi sa srednjovjekovnih nadgrobnih spomenika. Trg krasi i rekonstruisana zgrada Baroka iz austrougarskog perioda, kao i Čaršijska česma iz doba osmanske vladavine. Trg Slobode je sada upotpunjen sa nekoliko caffe objekata i ljetnih bašta, koje privlače veliki broj posjetitelja u dnevnim i večernjim satima.
Soni trg
Glavno obilježje Sonog trga u Tuzli je replika neolitske posude za isoljavanje koja je ustvari sastavni dio fontane, ukrašene mozaikom iz Ravenne. Na Sonom trgu se može pogledati i muzejska postavka predmeta iz doba neolita i drugih historijskih razdoblja pronađenih na lokalitetima u i oko Tuzle. Soni trg je nekada bio središnja tačka (pazarište) oko koje su se dalje gradili brojni vjerski i javni objekti. Ovo mjesto i danas predstavlja centar historijskog dijela grada oko kojeg se nižu desetine uskih, granitom popločanih uličica, uvijek punih života i mladosti. Na samom trgu se nalazi i najpopularnija ljetna bašta Sloboda, ali i niz drugih lokala i ugostiteljskih objekata u neposrednoj blizini.
Šoping
Kao tržni centar kantona, Tuzla obiluje prodajnim objektima. Najposjećeniji su tržni centri Konzum , Omega, Dramar, Pasaž i novootvoreni Robot. Pored tržnih centara, u gradu se može naći veliki broj butika, specijalizovanih radnji, trgovina i marketa. Najpovoljnije cijene su svakako na gradskim pijacama: Velika, Mala pijaca, te poznata Hametova pijaca za ljubitelje antikviteta i rabljene robe. Suveniri se mogu kupiti u nekoliko specijalizovanih radnji u samom centru grada.
Tuzla Wireless City
Tuzla Wireless City je projekat besplatnog bežičnog gradskog interneta, čija je prva faza realizovana još 2008. godine, s ciljem da se obezbijedi pristup internetu svim ljudima, u prvom redu mladima, đacima i studentima kojima je konekcija na Internet potrebna bilo za edukaciju, posao, pretražiti web ili provjeriti mail. U prvoj testnoj fazi signalom je obuhvaćeno uže gradsko jezgro, dok se druga faza koju će implementirati Grad Tuzla planira u narednim godinama, s ciljem pokrivanja cijelog područja Tuzle. Signal ove mreže moguće je uhvatiti u području oko BIT Centra, Elektrotehničkog fakulteta, Sonog Trga, Kapije, Pozorišta, Panonskih jezera i Korza.
Cijela Tuzla jednu kozu muzla
O ovoj legendi kruže razne priče, a postoje i zapisi mnogih historičara i književnika. Neke od teorija govore o tome da je baš u Tuzli proizvedeno prvo mlijeko u prahu i to od mlijeka tuzlanske koze. Od nekih mještana možete čuti i priču kako se koza iz izreke ustvari odnosi na poznatu Gradsku česmu koja je sagrađena davne 1888. godine s ciljem dovođenja izvorske vode u centar grada. Kasnije je sa ove česme, kao čin otvaranja vodovoda, prvi put puštena voda koja je napojila tuzlanska domaćinstva. Još jedna verzija legende o tuzlanskoj kozi je priča poznatog tuzlanskog likovnog umjetnika i kolekcionara foto i pisane građe iz prošlosti – Dragiše Trifkovića, koji je u jednom od svojih Tuzlanskih vremeplova napisao da legenda datira još iz 10. stoljeća. Tadašnja rigorozna vlast naredila je da se u Tuzli i okolini unište sve koze jer štete uzgoju šuma. Poslije izvjesnog vremena tuzlanske koze su uništene, osim jedne koju je neimenovani Tuzlak sačuvao i zaštitio. S vremenom je ta jedina preživjela koza postala prava atrakcija, propisi su blijedili, a koza je privlačila veliki broj turista. Tako je legenda o kozi sačuvana među Tuzlacima do dana današnjeg, a poznata izreka Cijela Tuzla jednu kozu muzla je postala široko poznata, a mnogima i prva asocijacija na spomen grada.