Svjetski dan hrane (World Food Day) obilježava se svake godine dana 16. oktobra na dan osnivanja Svjetske organizacije za hranu i poljuprivredu FAO (Food and Agriculture Organization).
Poboljšavanje kvalitete u prehrambenom lancu predstavlja najveći izazov današnjih generacija. Svjetski dan hrane bilježava se i radi jačanja svijesti javnosti o problemu nedostatka hrane u svijetu i potrebe borbe protiv gladi. Prema podacima koje je FAO objavila u svijetu gladuje oko 870 miliona ljudi.
Povodom 16. oktobra, svjetskog dana hrane, kuharice hotela Dorrah Lejla Šarić i Ferida Hujdur sa našim korisnicama ali i svima ostalim podijelile su vrijedne savjete iz svoje čarobne kuhinje.
Leki i Feri, kako ih inače naše studentice zovu, brinu se da kako studenticama tako i gostima pruže najukusnija jela domaće i internacionalne kuhinje. “Baš kao kod kuće”, njihov je slogan zbog kojeg je ukusna trpeza Hotela Dorrah postala prepoznatljiva.
Kako bi vas i drugi upoznali, recite nam kada se javila ljubav prema kuhanju i koliko dugo radite ovaj posao?
Lejla: Još od djetinjstva datira moja ljubav prema kuhanju. Uvijek sam voljela pomagati mami kada je pripremala jela. To je ujedno i glavni razlog zašto sam odlučila upisati Ugostiteljsku školu-smjer kuhar. Ovim poslom bavim se već 10 godina.
Ferida: Ljubav prema kuhanju javila se još u osnovnoj školi, sa nepunih 10 godina počela sam pripremati jela. Dvadeset i pet godina radim u kuhinji.
Divno je kada radite posao koji volite a to se vidi i osjeti u svakom jelu koje naše kuharice pripreme. Pored ljubavi potrebna je i motivacija za što bolje obavljanje posla, šta je to što Lejlu i Feridu motiviše u poslu?
Mi smo tim i obje nas motiviše prije svega ljubav prema kuhanju, pozitivna radna atmosfera, rad sa našim lijepim studenticama i pohvale nadređenih.
Svi mi imamo svoja omiljena jela u kojima uživamo. Koja su vaša omiljena jela za pripremu i otkrijte nam vaše specijalitete?
Lejla: Ne bih mogla izdvojiti omiljeno jelo za pripremu, uživam u kuhanju svih vrsta jela. Mojih specijaliteta ima više, izdvojila bih: chicken wafel, dorrah pizza, pollo pene i palačinka omlet.
Ferida: U poslednje vrijeme trudim se da pripremam što zdraviju hranu, posebno zbog moje kćerke koja zaista vodi računa i ima pravilan način ishrane. Jedan od mojih specijaliteta je neprevaziđeni burek.
Mi se ipak ne bi mogli odlučiti koje je jelo njihov specijalitet obzirom da sve vrste jela koju pripreme su izuzetnog ukusa i mirisa. Sigurni smo da se sa nama slažu naše studentice. Kažite nam šta je to što najviše studentice vole jesti?
Studentice najviše vole tortilje, pizze, pileću salatu, piletinu na razne načine a i naše domaće pite.
Svima nam je poznato da hrana itekako može da utiče na koncentraciju i bolje pamćenje, šta bi vi preporučile studenticama kako bi bile što uspješnije u pripremi ispita?
Iako nije omiljena namirnica naših studentica, povrće je jako dobro za pamćenje, posebno špinat, šparoge, brokula, kelj jer sadrže folnu kiselinu, koja je jako važna za funkcionisanje mozga. Pored povrća preporučuje se plava riba,cjelovite žitarice, orasi, riblje ulje i crna čokolada.
Jesen nam je uveliko stigla a dolazi nam uskoro i zima, koje vrste jela bi vi preporučile za hladnije dane?
Kuhana jela i supe koje griju tijelo i dušu nakon dugog i hladnog dana. Pored toga, začini kao što su cimet, muškatni oraščić, đumbir i crvena paprika primamljivi su mirisi koji nas osvajaju u jesen. Upravo oni obroke čine bogatijima i ukusnijima. Slobodno ih kombinujte čak i u jelima u koja ih obično ne biste stavili. Cimet se odlično slaže s mljevenim mesom i umacima od paradajza dok muškatni orašćić uvijek možete kombinovati u različitim varijantama s tjesteninom. Crvena paprika odlično se slaže gotovo sa svakim jelom, a posebice s kremastim umacima na bazi vrhnja. Pored navedenog, jedite narandže koje su bogate c vitaminom, grah, orašasto voće i bundevu.
Neizmjerno smo vam zahvalne na ovim super savjetima. Može li još jedan kratki recept iz Dorrah kuhinje?
Kukuruzne tortilje, jedno od omiljenih jela naših studentica rado ćemo podijeliti sa vama.
Potrebno vam je:
- 165 g glatkog brašna
- 110 g kukuruznog brašna
- 250 ml vode
- so
- 0,300 gr pilećeg filea
- prezla
- jaje
- so, biber, crvena paprika
- povrće ( kupus, paradajz, krastavac, grašak, kukuruz)
Priprema: U većoj posudi izmiješajte glatko i kukuruzno brašno. U sredini napravite udubljenje, u koje postupno ulijevajte toplu vodu. Lopaticom zamijesite čvrsto tijesto. Položite ga na pobrašnjenu dasku i mijesite tri-četiri minute dok ne postane mekano. Razdijelite ga u loptice, a zatim jednu za drugom razvaljajte jako tanko. Zagrijte tavu s debelim dnom bez masnoće. Stavite tortilju, a kada se rubovi počnu savijati prema gore, okrenite je i pržite s druge strane. Svaku stranu dovoljno je peći nekoliko sekundi. Pileći file izrezan na prutiće uvaljajte u jaja pa u prezlu začinjenu sa crvenom paprikom, solju i biberom. Tako pripremljenu piletinu ispržite ili stavite u rernu da se ispeče. Tortilju punite sa piletinom i salatom i dodajte sos po želji.
Preporuka za sos: Supena kašika pavlake, supena kašika grčkog jogurta, vlasac, so i biber.
I za kraj, obzirom da je povod ovog intervjua svjetski dan hrane, da li bi imale neku poruku ili savjet vezan za hranu?
Mi bi apelovale na nekoliko stvari a to su: zdrava i raznolika ishrana te zaustavljanje bacanja hrane.
Užurban način života tjera ljude da kupuju hranu koja im se prva nađe pri ruci a najčešće je to hrana koja je brza, nezdrava i koja nema zdravih vlakana koja su potrebna za pravilan rad organizma. Moramo biti svjesni da prekomjerna upotreba ove hrane izaziva sve veći broj pretilih ljudi. Jako je važno zdravo se hraniti a to znači jesti širok spektar vrsta hrane, ali jesti u adekvatnim količinama. Kada jedete zdravo, vi težite da se osjećate bolje, imate mnogo energije i izgledate bolje.
Također jedna od važnih stvari, jeste bacanje hrane. Bacanje hrane ne uzrokuje samo potrošnju novca, kojim je ona kupljena, nego se troše svi resursi poput vode, energije i goriva, što je potrebno za proizvodnju i transport hrane. Pored toga mnogo je gladnih u svijetu, tačnije svaki deveti stanovnik naše planete ne može svakodnevno staviti hranu na svoj sto.
Smatramo da bi svi trebali povesti račauna o ovim stvarima, nije potrebno mnogo truda samo dobra volja i želja za promjenom, ističu naše kuharice za kraj ugodnog razgovora nakon kojeg je uslijedio ukusan ručak.